کانون وکلای دادگستری استان یزد

0

۱۴۰۰/۰۹/۰۳

برگزاری نهمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت کانون وکلای دادگستری استان یزد

🔹 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کانون وکلای استان یزد، روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه ۱۴۰۰، نهمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت استان یزد با حضور استاندار و رئیس شورای اسلامی و همچنین اعضای هیات مدیره، دادستان انتظامی، اعضای دادگاه و دادسرای انتظامی و کمیسیون‌های کانون وکلا، جمعی از وکلا و مهمان ویژه مراسم، دکتر سید محمود مصطفوی کاشانی؛ حقوقدان و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران در باغ دولت آباد برگزار شد.
در این مراسم ۸۰ نفر از کارآموزان وکالت پس از گذراندن دوره هجده ماهه کارآموزی و موفقیت در آزمون‌های کتبی و شفاهی، با اتیان سوگند، توثیق شرافت خود و امضای قسم نامه، رسماً به جرگه وکلای پایه یک پیوستند.

در هفتم اسفندماه سال ۱۳۳۱، کانون وکلا، استقلال خود را از وزارت عدلیه گرفت و در آن لایحه چند وظیفه صنفی قائل شده که صدور پروانه وکالت، رسیدگی به تخلفات وکلا، پیگیری تخلفات در دادگاه انتظامی کانون و آموزش وکلا، اساس آن‌هاست.
مراسم تحلیف معمولاً هر ساله در محل کانون وکلا برای کارآموزان وکالتی که در اختبار پذیرفته شده‌اند، برگزار می‌گردد.
کانون وکلا نهادی خودگردان و قدیمی‌ترین و بزرگترین نهاد مدنی مستقل کشور است که نقش بی‌بدیلی در حفظ حقوق مردم، ارتقای حقوق شهروندی و دادرسی عادلانه دارد.

💠 رئیس کانون وکلای یزد در نهمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت:
ارتقاء فرهنگ مراجعه به وکیل ضروری‌تر از افزایش تعداد وکلاست

🔹 رئیس کانون وکلای دادگستری استان یزد گفت: به جای افزایش تعداد وکلا باید فرهنگ‌سازی اصولی برای مراجعه به وکیل را ارتقا بخشیم، این در حالی است که متاسفانه فرهنگِ عدمِ مراجعه به وکیل در آثار هنری تبلیغ می‌شود.

🔹 به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان یزد، دکتر علی زارع مهرجردی در نهمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت استان با انتقاد از طرح جدید مجلس در خصوص تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار در حوزه حقوقی، افزود: این طرح فقط موجب ایجاد اشتغال کاذب می شود و هیچ منفعتی برای مردم نخواهد داشت درحالیکه اشتغال پایدار در حرفه وکالت نیاز به بستر‌سازی دارد و صرف اعطای مجوز به فارغ التحصیلان حقوق نمی‌تواند این اشتغال را ایجاد کند، علاوه بر این، طرح تسهیل با سایر طرح‌های در دست بررسی در مجلس مثل ساماندهی موسسات حقوقی و استفاده از نمایندگان حقوقی دارای تناقض است چون از یک طرف ادعای افزایش تعداد وکیل داریم و از طرف دیگر این ظرفیت در اختیار افراد غیر وکیل قرار می‌گیرد.
رئیس کانون وکلای یزد با اشاره به ارائه پیشنهاد ناقص و دقیقه نودی یک نماینده مجلس در خصوص ماده ۸ لایحه استقلال کانون وکلا مبنی بر حذف امتیاز اعطای پروانه وکالت به قضات و نمایندگان مجلس بدون شرکت در آزمون گفت: آیا بهتر نبود ظرفیت‌های غصب شده‌ی نهاد وکالت را به این نهاد برگرداند و تمام امتیازات ویژه برای قضات، نمایندگان مجلس و سایر مشمولین این ماده را لغو و این ظرفیت را به جوانان اختصاص داد؟!

🔹 مجلس از ظرفیت عظیم کانون وکلا استفاده کند

🔹 وی خطاب به نمایندگان مجلس پیشنهاد داد: مجلس انقلابی می‌تواند از ظرفیت عظیم کانون وکلا در خصوص حقوق عامه استفاده نماید؛ همچنین می‌توان نمایندگان مجلس را مکلف نمود تا از کانون وکلای استان خود در خصوص طرح‌ها و لوایح مشورت بگیرند و هر طرحی که از سوی نماینده ارائه می‌شود مُهر بررسی و تایید کانون وکلای استان مربوطه را داشته باشد.

🔹 مسئولان آموزش عالی باید پاسخگو باشند

🔹 دکتر زارع مهرجردی اظهار داشت: ما باید به جای افزایش تعداد وکیل، بستری مناسب برای پایدار کردن حرفه مقدس وکالت ایجاد نماییم. وی ضمن انتقاد از تأسیس موسسات آموزشی متعدد دارای رشته حقوق در سراسر کشور بدون نیازسنجی گفت: مسئولین آموزش عالی کشور باید در این خصوص پاسخگو باشند.

🔹 مسئولان قوه قضائیه از آسیب‌های فراوان طرح تسهیل آگاهی دارند

🔹 رئیس کانون وکلای دادگستری استان یزد ضمن انتقاد از سکوت و انفعال قوه قضائیه در خصوص طرح تسهیل گفت: مسئولان قوه قضائیه از آسیب‌های فراوان این طرح آگاهی دارند زیرا بخشی از آموزش کارآموزان وکالت نیاز به بسترسازی در درون قوه دارد و قوه قضائیه هنوز نتوانسته شرایطی ایجاد نماید تا کارآموزان وکالت بتوانند به صورت حضوری در دادگاه‌ها حضور پیدا کنند و از نزدیک با روند پرونده‌های قضایی آشنا شوند. وی افزود: کار وکیل اصولاً در مراجع قضایی است و اگر تعداد وکیل بدون ضابطه و نیاز سنجی افزایش یابد ممکن است وکلای بیکار به پرونده‌سازی روی آورند، در حالی که هم اکنون قوه‌قضائیه با تراکم ورودی پرونده‌ها مواجه می‌باشد و در نهایت با وکالت‌های تضمینی مواجه می‌شویم که از یک سو ریشه‌ی فساد در وکالت تضمینی است و معمولاً یک سر فساد وکالت‌های تضمینی در درون قوه قضائیه خواهد بود.

🔹 از سلاح خود یعنی زبان و قلم خود استفاده نمایید

🔹 دکتر علی زارع مهرجردی در ادامه اذعان داشت: وکیل هم قلمش بُرّان است هم زبانش نافذ، و ما باید از این ویژگی استفاده بهینه را داشته باشیم.
دکتر زارع از پیشکسوتان وکالت، بدنه وکالت و مدیران سابق وکالت در استان به خاطر سکوت در برابر این طرح انتقاد کرد و گفت: قلم وکیل باید برای این گونه مسائل مهم زده شود و نه برای مسائل کم اهمیت و متاسفانه ارتباط بین بدنه وکالت و مدیران وکالت ضعیف می‌باشد.
دکتر زارع مهرجردی در پایان خطاب به وکلای جوان گفت: همواره تلاش نمایید تا در راستای احقاق حقوق مظلوم گام برداشته و هرکجا دیدید استقلال و سرنوشت شما در برابر تهدید است از سلاح خود یعنی زبان و قلم خود استفاده نمایید.

💠 دکتر اردبیلی در نهمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت:
وکالت، حرفه‌ای برای احقاق حق و حقیقت است

🔹 دکتر محمدعلی اردبیلی، از اساتید حقوق دانشگاه، گفت: حرفه وکالت، حرفه‌ای برای احقاق حقوق مظلوم از ظالم است نه حرفه‌ای برای کسب درآمد.

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان یزد، دکتر اردبیلی در ارتباط تصویری در نهمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت استان، وکالت را بال دوم فرشته عدالت توصیف کرد و افزود: همان سختی‌ها، الزامات و دقت‌ها که در قضاوت وجود دارد، در وکالت نیز وجود دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه وکالت تلاش برای احقاق حق و حقیقت است، تصریح کرد: وکیل سالم، وکیلی است که اول پرونده را قضاوت کند، اگر در قضاوت طرف صاحب حق بود تا پای جان از حق دفاع کند و اگر حق با او نبود او را متوجه کند.

🔹 کارآموزان وکالت باید کمک‌کار هیات‌مدیره وکلا باشند

🔹 دکتر محمدعلی اردبیلی کانون وکلای دادگستری را نهادی مردمی و با سابقه دانست و اذعان داشت: اداره امور کارآموزان وکالت کار بسیار دشواری است و کارآموزان وکالت باید کمک‌کار هیات‌مدیره وکلا باشند؛ چرا که این نهاد، خانه مشترک تمام وکلاست.

دکتر اردبیلی در پایان گفت: شما وکلای جوان در مسیر پر تنش وکالت گام نهادید، پس هرگاه در طول راه گرفتار آسیب‌ها و یا لغزش‌هایی شدید، سوگند نامه‌ی خود را به یاد آورده و راه درست و حق را انتخاب نمایید.

💠 دکتر کاشانی در نهمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت:
وکلا پرچمداران و طلایه‌داران حکومت قانون هستند

🔹 دکتر سیدمحمود مصطفوی کاشانی، حقوقدان و استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی گفت: وکلا برای حکومتِ قانون تلاش می‌کنند و حکومتِ قانون بزرگترین شرافت یک کشور است.

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان یزد، وکیل سید محمود مصطفوی کاشانی در نهمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت استان اظهار داشت: کشورهایی که زیر سایه قانون زندگی می‌کنند از پیشرفت اقتصادی، سیاسی و امنیت اجتماعی برخوردارند.

دکتر مصطفوی کاشانی با اشاره به اینکه، وکلا پرچمداران و طلایه‌داران حکومت قانون هستند، افزود: کشور ما زیر سایه قانون به امنیت، رفاه و استقلال واقعی دست پیدا می‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دادرسی عادلانه رکن اصلی عدالت اجتماعی است.

🔹 هدف از تصویب طرح تسهیل ایجاد هرج و مرج و از بین بردن استقلال کانون وکلاست

🔹 وکیل سیدمحمود مصطفوی کاشانی با انتقاد از طرح مصوب شده جدید مجلس گفت: هدف از تصویب طرح تسهیل مجوزهای کسب و کار در مجلس، ایجاد هرج و مرج و از بین بردن استقلال کانون وکلای دادگستری است.

دکتر مصطفوی کاشانی در پایان سخنانش خطاب به وکلای جوان گفت: در متن سوگندنامه نکات مهمی وجود دارد و جز عدالت مفهوم دیگری ندارد، پس همواره آن را به یاد آورده و آن را سرلوحه کاری خود برای گرفتن حقوق مردم قرار دهید.

اخبار کانون را از طریق درگاه‌های ارتباطی رسمی دنبال نمایید
روابط عمومی و امور بین‌الملل

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *