کانون وکلای دادگستری استان یزد

0

۱۴۰۰/۱۲/۱۱

دیدار

دیدار اعضای هیات مدیره کانون وکلا با نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، روز دوشنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۰، اعضای هیات مدیره دوره سوم کانون وکلای دادگستری با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد دیدار کردند.

🔷 سالانه تعداد زیادی پرونده به صورت رایگان وکالت می‌شود

در این دیدار دکتر علی زارع مهرجردی، رئیس کانون وکلای استان ضمن اشاره به تکلیف قانونی وکلا مبنی بر پذیرش سه پرونده وکالت معاضدتی در طول سال، گفت: با توجه به آمار بالای ۱۰۰۰ وکیل عضو کانون، سالانه تعداد بسیار زیادی از پرونده‌های حقوقی به صورت رایگان توسط وکلای عضو کانون یزد وکالت می شوند. وی افزود: قبلاً اینگونه خدمات اکثراً در داخل اداره معاضدت قضایی کانون انجام می‌شد ولی هم اکنون به سطح شهر گسترش یافته است و ما این خدمات را در همکاری با نیروی انتظامی، بنیاد شهید و زندان مرکزی یزد ارائه می‌دهیم و از همین جا پیشنهاد می‌کنیم آمادگی حضور وکلا در دفتر امام جمعه برای ارائه مشاوره حقوقی به مراجعه‌کنندگان وجود دارد.

🔷 تقویت فرهنگ مراجعه به وکیل به کاهش پرونده‌های قضایی کمک می‌کند

دکتر زارع تاکید نمود: اعتقاد داریم پیشگیری بهتر از درمان است یعنی مردم قبل از بروز مشکلات حقوقی باید از وکلا مشاوره دریافت نمایند و نه این که بعد از ایجاد مشکلات فراوان به همکاران ما مراجعه نمایند؛ برای پیشگیری هم بهترین روش آموزش هست که این آموزش توسط کانون به صورت مستمر در حال برنامه‌ریزی و اجرا می‌باشد اما این پیشگیری لازمه‌ای دارد و آن تقویت فرهنگ مراجعه به وکیل است، البته این فرهنگ‌سازی به تنهایی در قدرت و توان کانون وکلا نمی‌باشد و باید رسانه‌ها به ویژه صداوسیما، ائمه جمعه، اهل منبر و وعظ و مسئولان فرهنگی در این مسیر، کانون وکلا را یاری نمایند.
رئیس کانون وکلا ضمن ابراز تاسف از ساخت و پخش برخی از برنامه‌های صدا و سیما، اظهار داشت: شاهدیم در صداوسیما نه تنها این فرهنگ مراجعه به وکیل ترویج و تقویت نمی شود بلکه وجهه بدی از وکیل نمایش داده می‌شود؛ برجسته کردن اقدامات ناپسند اقلیت ناچیزی از وکلا، ظلم به حرفه وکالت است، درصورتیکه به صداوسیما پیشنهاد داده‌ایم در ساخت برنامه‌های منظم آموزش حقوقی و تهیه محتوای پیام‌های کوتاه آموزشی حقوقی به صورت زیرنویس آمادگی همکاری داریم.
دکتر زارع مهرجردی همچنین از آمادگی وکلا جهت حضور در مساجد نمونه و ارائه آموزش‌های حقوقی به مردم در کنار ائمه جمعه در راستای فرهنگ‌سازی و کاهش حجم پرونده‌های دستگاه قضا خبر داد. وی افزود: این توانایی را داریم تا در کارگروه‌های دولتی به عنوان یک بازوی مشورتی شرکت نماییم و یا طرح‌های نمایندگان مجلس را جهت ارائه نظرات و پیشنهادات تخصصی بررسی نماییم.
وی بیان داشت: متاسفانه هم‌اکنون شاهد هستیم طرح‌هایی در مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود که الزامات اولیه در آنها رعایت نمی‌شود و به همین خاطر بین مجلس و شورای نگهبان در چرخش می‌باشد.

🔷 استقلال نهاد وکالت یعنی قانون حکم فرما باشد

رئیس کانون وکلای استان یکی از مشکلات اساسی امروزه نهاد وکالت را تضعیف استقلال آن دانست و گفت: متاسفانه مجلس و قوه قضاییه با اقدامات خود در صدد تضعیف این استقلال هستند؛ استقلال نهاد وکالت مفهوم پیچیده‌ای ندارد و به معنای جدایی از حاکمیت نیست، وکلا و مدیران نهاد وکالت چنین داعیه‌ای ندارند، ما یکی از اجزای حاکمیت هستیم، سی درصد از وکلا از بین ایثارگران انتخاب می شوند و در مجموع افراد محترمی در مجموعه کانون وکلا حضور دارند؛ استقلال یعنی بالای سر وکالت قانون حکمفرما باشد و رئیس قوه قضاییه یا قاضی نتوانند به وکیل امر و نهی کنند و احیاناً دفاع او در سایه ترس از مقام قضایی نباشد و قلم وی نلرزد و پروانه او باطل نشود و به عنوان مثال ابطال پروانه‌ای که برای یکی از همکاران ما در نهاد موازی اتفاق افتاد، برای نهاد وکالت نیز اتفاق نیفتد.

🔷 آشتی و مذاکره نهاد وکالت و قوه قضائیه برقرار شود

وی در پایان با اشاره به جایگاه افرادی که بیان و قلم تاثیرگذاری در حاکمیت دارند، از نماینده ولی فقیه در استان درخواست نمود با همکاری افرادی چون شما، آشتی نهاد وکالت و قوه قضاییه برقرار شود و موارد خلاف قانون در برخی مصوبات در فضای مناسب حل و فصل شود نه اینکه بر اجرای آئین‌نامه‌ای خلاف قانون اصرار شود.


🔷 کانون وکلا بیشتر معرف خود باشد

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد در دیدار با اعضای هیات مدیره کانون وکلا با اشاره به آیه‌ای از قرآن گفت: خداوند در قرآن کریم دستور می‌دهد امانات را به اهلش برگردانید. وی افزود: یکی از این امانات، برگرداندن حق و حقوق به اهل آن است و وکلا یکی از مصادیق این آیه می‌باشند.
نماینده ولی فقیه اظهار داشت: هر تشکیلاتی بیشتر از همه می‌تواند خود را معرفی کند پس معرف خود باشید؛ کانون وکلا باید برنامه‌ریزی نماید تا مردم متوجه شوند چه خدماتی توسط کانون ارائه می‌شود و اگر مشکل حقوقی دارند به ویژه مردم مستضعف به چه صورتی می‌توانند مشکل خود را پیگیری نمایند.
آیت الله ناصری تاکید کرد: باید طوری باشد که حق افرادِ بدون بضاعت مالی در مقابل افراد متمکن به ناحق ضایع نشود و از کانون وکلا می‌خواهیم آموزش مستمر مردم و وکلا در دستور کانون باشد.

🔷 کار وکالت هم سخت است هم ارزشمند

وی با اشاره به قبول پرونده‌های افراد بی‌بضاعت به صورت رایگان توسط وکلا، این اقدام را بسیار خوب معرفی کرد و گفت: کار وکالت خیلی مهم است، اگر حق مظلومی از ظالمی گرفته شود بسیار ارزشمند است، بنابراین کار وکالت هم سخت است و هم ارزشمند.
نماینده ولی فقیه در پایان اقدامات کانون وکلا در یزد را مناسب ارزیابی کرد.

روابط عمومی و امور بین‌الملل

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *